Logga in
| 7 sidor teori |
| 9 Uppgifter - Nivå 1 - 3 |
| Varje lektion är menad motsvara 1-2 lektioner i klassrummet. |
Överslagsräkning gör beräkningar snabbare och enklare när exakta svar inte är nödvändiga. Genom att avrunda eller använda enklare värden kan man hitta ungefärliga svar som är användbara i verkliga situationer.
Addition | Multiplikation | Subtraktion | Division |
---|---|---|---|
790+340 | 790⋅340 | 790−340 | 340790 |
Överslagsräkning med addition och multiplikation skiljer sig något från överslagsräkning med subtraktion och division. För att uppskatta resultatet av addition och multiplikation, avrunda det ena talet upp och det andra ner.
790+340 | 790⋅340 | |
---|---|---|
Avrunda tal | 800+300 | 800⋅300 |
Detta håller resultatet närmare det ursprungliga värdet, eftersom att avrunda båda tagen uppåt eller nedåt skulle leda till ett större avstånd från det faktiska resultatet. Å andra sidan, för att uppskatta resultatet av subtraktion och division, avrundas båda talen antingen upp eller ner. Här har man valt att avrunda båda tagen uppåt.
790−340 | 340790 | |
---|---|---|
Avrunda tal uppåt | 800−400 | 400800 |
Utför nu de matematiska operationerna med avrundade tal.
790+340 | 790⋅340 | 790−340 | 340790 | |
---|---|---|---|---|
Utför | 800+300=1200 | 800⋅300=240000 | 800−400=400 | 400800=2 |
Exempelsvar: Ungefär 110 kr
Det är svårt att räkna exakt så vi gör en överslagsräkning. Kiwin kostar ungefär 5 kr styck och vindruvorna kostar cirka 30 kr. Priset för osten kan vi avrunda till 25 kr. Nu har vi avrundat uppåt så om det är möjligt avrundar vi priset på falukorven nedåt. Den kostar då cirka 30 kr.
Kosta (kr) | Avrunda (kr) | |
---|---|---|
Kiwifrukt | 4,90 | 5 |
Ett halvt kilo vindruvor | 29,90 | 30 |
Ett paket skivad cheddarost | 22,90 | 25 |
En falukorv | 30,95 | 30 |
Ibland vill man göra en uppskattning av ett värde utan att ha all information. Exempelvis skulle man kunna vilja göra en uppskattning i följande situation.
Exempel Situation |
Gert driver en kiosk där han säljer lunchmackor. En dag får han ett tips om att en fullsatt turistbuss kommer att stanna vid kiosken för att äta nästa dag. Uppskatta hur många mackor han bör göra och hur många av dessa som bör vara vegetariska. |
Först måste man avgöra vilka värden som faktiskt behövs för att kunna göra de beräkningar man är ute efter. I det här fallet vill man veta hur många mackor man bör göra för att de ska räcka till en hel turistbuss, vilket innebär att man först måste uppskatta hur många passagerare som finns på bussen. Sedan behöver man också uppskatta hur stor andel av passagerarna som är vegetarianer för att veta hur många av mackorna som ska vara vegetariska.
När man vet vilka värden som ska uppskattas försöker man att göra rimliga antaganden om dem för att få något att räkna med. Dessa uppskattningar kan vara baserade på liknande situationer, erfarenhet eller bara rena gissningar. Oftast försöker man använda så exakta värden som möjligt, men beroende på situationen kan det vara bättre att över- eller underskatta värdet.
Antal passagerare
En normalstor turistbuss har oftast 4 platser i bredd och mellan 15 till 20 rader. Totalt kan man alltså anta att det kommer att finnas mellan 4⋅15=60 och 4⋅20=80 platser, och då låter 70 som en rimlig gissning. Eftersom bussen är fullsatt betyder detta att det kommer att finns ungefär 70 passagerare på bussen.
Andel vegetarianer
Att uppskatta andelen vegetarianer är svårare, men baserat på erfarenhet kan man nog anta att runt 10 procent av Sveriges befolkning är vegetarianer. I det här fallet kan det dock vara en god idé att överskatta andelen eftersom det är mycket möjligt att det finns människor som inte är vegetarianer men som väljer det alternativet, men det är inga vegetarianer som kommer att välja det icke-vegetariska alternativet. Då kan 20 procent vara en bra uppskattning.
Nu när man har de värden som behövs går det att göra beräkningen. Om det är 70 passagerare bör det göras 70 mackor, och av dessa ska 20% vara vegetariska, alltså 70⋅0,2=14 st.
Till sist undersöker man om det resultat man har fått fram är rimligt. Om man får 40000 miljarder mackor har man förmodligen gjort några tveksamma antaganden, för det är väldigt många mackor. Att det behövs 70 mackor, varav 14 är vegetariska, till passagerarna i en buss är möjligen inte helt rätt, men det är definitivt rimligt.
Exempelsvar: Ungefär 900000 kr
Svaret kan variera beroende på dina antaganden. Anta att det genomsnittliga beloppet per kund är 200 kr. Finns det några andra faktorer att ta hänsyn till?
För att uppskatta restaurangens totala intäkter behöver vi inte bara veta antalet dagliga kunder utan också några andra viktiga faktorer. Till exempel behöver vi veta hur mycket en kund spenderar i genomsnitt. Låt oss anta att en kund spenderar i genomsnitt 200 kr per dag. Vi behöver också veta hur många dagar restaurangen är öppen under en månad. För detta antar vi att den är öppen varje dag, alltså 30 dagar.
Faktorer | Uppskatta |
---|---|
Antal kunder | 150 |
Belopp som en kund spenderar | 200 kr |
Antal dagar restaurangen är öppen | 30 dagar |
Vi uppskattar tiden för de aktiviteter hon behöver genomföra för att kunna fika med sin kompis.
Om det tar 5 minuter att gå till kafét så är den totala transportsträckan till och från stationen 10 minuter. Vi räknar dock med att det tar 6 minuter fram och tillbaka ifall hon stöter på ett eller flera rödljus eller om det är mycket folk på stationen. Totalt tar det alltså 12 minuter fram och tillbaka.
När hon kommer till kafét ska hon bestämma vad hon ska äta och dricka. Att beställa mat och dryck och betala tar minst 1 minut per person och eftersom det är 2 personer som ska fika får man räkna med minst så säg 3 minuter. Detta förutsätter dock att det inte är kö för att beställa. För varje person som står i kö ökar tiden vid kassan med 1 minut enligt vårt resonemang.
Innan de kan fika måste de hitta platser och därefter fika i åtminstone 5 minuter.
Totalt sätt uppskattar vi tidsåtgången för fikapausen till minst 12+3+5=20 minuter. Men om det exempelvis endast står 1 person i kö framför henne eller om de inte hittar några platser på fiket missar hon tåget. Hon kan alltså inte fika med sin kompis och samtidigt ha god marginal för att hinna med tåget.
Fem vänner ska tillsammans åka från Umeå till Kalmar. Uppskatta hur mycket vännerna ska budgetera per person för bensinen om det genomsnittliga literpriset är 13,95 kr och deras bil drar ca 0,48 liter per mil?
Från tabellen ser vi att avståndet mellan Umeå och Kalmar är 1 045 km. Eftersom det går 10 km på en mil är detta samma sak som som 104,5 mil.
Multiplicerar vi avståndet i mil med hur mycket bilen drar per mil kan vi beräkna hur många liter bensin de behöver för resan. Vi avrundar båda uppåt för att vara säker på att bensinen räcker: 104,5 * 0,48≈ 110* 0.5=55 liter. Vännerna behöver 55 liter bensin för resan. Genom att multiplicera detta med literpriset för bensinen får vi den totala kostnaden 55* 13,95 ≈ 55* 14=770 kr. Slutligen delar vi kostnaden med 5 för att få kostnaden per person 770/5=154 kr. Bensinen kommer alltså kosta 154 kr per person. Detta är antagligen en överskattning eftersom vi avrundat uppåt, men det är bättre om det blir lite billigare än man räknat för att undvika oförutsedda utgifter.
Ett år består av 52 veckor, men man är inte i skolan alla veckor. Vi räknar med 10 veckors sommarlov, 3 veckors vinterlov samt 1 vecka höst-, sport- och påsklov. Varje år består alltså av 52-10-3-1-1-1=36 skolveckor. Man går endast i skolan på vardagar vilket ger 36 * 5=180 skoldagar per läsår. Vi räknar bort 5 dagar per år för andra helgdagar och studiedagar. Det blir då 175* 3=525 skoldagar under hela gymnasiet. Vi antar med att man sitter i ett klassrum mellan 5 och 6 timmar om dagen, så vi räknar med 5,5 timmar. Då blir det totala antalet timmar 525 * 5,5=2 887,5 ≈ 2 900 timmar.