Matematik Y
MY
Matematik Y Visa detaljer
2. Oberoende och beroende händelser
Fortsätt till nästa delkapitel

Uppgift 28 Sida 233

Låt oss undersöka det givna träddiagrammet.

Vi ser att sannolikheten för färgen på den andra godisbiten beror på färgen på den första. Detta gör händelserna beroende av varandra. Vi kan också tänka på det på följande sätt. Linnéa kan inte lägga tillbaka godiset efter att ha ätit det, så det är ett urval utan ersättning. Detta visar att händelserna är beroende av varandra.

Vi vill hitta sannolikheten att båda godisbitarna är röda. Låt oss leta efter de vägar i träddiagrammet där vi får två röda godisar.
Det finns bara en väg. Sannolikheten att plocka två röda godisar är produkten av sannolikheterna på den vägen.
P(Två röda godisar) = 4/5 * 3/4
Beräkna högerled
P(Två röda godisar) = 4 * 3/5 * 4
P(Två röda godisar) = 12/20
P(Två röda godisar) = 12 * 5/20 * 5
P(Två röda godisar) = 60/100
P(Två röda godisar) = 60 %
Pilarna längst till höger visar att sannolikheten är 0 att ta en gul godisbit efter att ha tagit en tidigare.

Detta innebär att det bara finns 1 gul godisbit i påsen. Eftersom sannolikheten att plocka en gul godisbit vid första dragningen är 15 och det finns 1 gul godisbit, finns det totalt 5 godisbitar i påsen. De andra 4 godisbitarna är röda. Så det finns 1 gul och 4 röda godisbitar.